Jak rozróżnić oba leki?

Podstawową różnicą między tabletkami wczesnoporonnymi a tabletkami dzień po (awaryjnymi), jest fakt, że pierwsze z nich są określane mianem aborcji farmakologicznej, ponieważ mają za zadanie usunięcie ciąży a tabletka dzień po ma działać tak, aby w tą ciąże nie zajść – oznacza to, że przyjmujemy ją, gdy inne środki antykoncepcji zawiodły, np. pęknięta prezerwatywa. Drugą ważną różnicą jest to, że tabletki wczesnoporonne nie są w Polsce dostępne na receptę, a tabletka dzień po – jest jak najbardziej dostępna. Także są to dwie różne tabletki, o różnym działaniu – o tym należy pamiętać, gdy planujemy sięgnąć po jedną z nich.

Tabletki wczesnoporonne – charakterystyka

Na skutek przyjęcia tabletki wczesnoporonnej dochodzi do tak zwanej aborcji farmakologicznej, czyli sztucznego poronienia. Cały proces polega na tym, że jeden ze składników aktywnych powoduje zablokowanie receptorów progesteronu, czyli hormonu utrzymującego ciążę. Drugi ze składników powoduje skurcze macicy i ostateczne wydalenie zarodka z organizmu. Tabletki wczesnoporonne przyjmuje się doustnie lub dopochwowo, w opakowaniu znajduje się instrukcja, z którą należy się bezwzględnie zapoznać. Tabletki wczesnoporonne mają wysoką skuteczność, przyjęte odpowiednio wcześnie mają 98 % skuteczności (przyjęcie leków do 9 tygodnia ciąży), z każdym kolejnym tygodniem skuteczność spada i przy 12 tygodniu ciąży, ich skuteczność ocenia się na poziomie 70%.

„Tabletka dzień po” – charakterystyka

Taka tabletka zaliczana jest do grona antykoncepcji awaryjnej. W celu zapobiegnięcia ciąży, należy przyjąć tabletkę najszybciej po odbyciu stosunku, maksymalnie do 120 godzin. Zadaniem tabletki jest uniemożliwienie uwolnienia komórki jajowej do jajowodów i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Tabletkę można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Przyjęta już pigułka nie chroni także w trakcie kolejnych stosunków seksualnych.