Wiele kobiet cierpi na problemy z trawieniem w trakcie miesiączki. Jakie są przyczyny tych przejściowych problemów i jakie są rozwiązania, aby się od nich uwolnić?

Wiele kobiet cierpi na problemy trawienne w trakcie okresu, jest to biegunka, zaparcie, mdłości czy nawet aerofagia. Według badania przeprowadzonego przez University of Manitoba w 2019r. 69% badanych kobiet zgłosiło co najmniej jeden z objawów żołądkowo-jelitowy w takcie menstruacji. Z każdym cyklem, zaburzenia mogą być różne, silniejsze lub słabsze, niestety problemy trawienne wpływają na jakość życia kobiet. Jakie są przyczyny tych zaburzeń i jakie są rozwiązania w zakresie ich leczenia?

Gazy, zaparcia, biegunka podczas menstruacji: dlaczego?

Do najczęstszych dolegliwości, które występują podczas miesiączki lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) należą wzdęcia i zaparcia. Powodują je kurczliwe ruchy jelita, które pozwalają na przemieszczanie się jedzenia przez przewód pokarmowy. Układ trawienny zostanie spowolniony, więc jedzenie ulega stagnacji, fermentuje i powoduje wzdęcia. U wielu kobiet w okresie przed i w trakcie menstruacji wzdęcia są wyjątkowo dokuczliwe.

Szalejące hormony mają znaczący wpływ nie tylko na nasze emocje w czasie okresu, ale także estrogenu i progesteron wpływają na układ pokarmowy.

Ilość progesteronu wpływa na to czy jelita się rozluźniają, albo kurczą. Progesteron rozluźnia mięśnie gładkie jelit, dlatego, bywa, że pojawiają się zaparcia oraz produkuje się więcej gazu, co może powodować wzdęcia i zauważalnie nasilone, często bolesne gazy. Z drugiej strony, gdy rozlźnia jelita podczas okresu miewamy częściej biegunki, albo dokuczliwe sensacje żołądkowe.  Zmiany hormonalne nasilają objawy związane z zespołem jelita drażliwego, które charakteryzuje się naprzemiennie rozwolnieniem, gazami wzdęciami i zaparciami. Zwykle dolegliwości mijają wraz z ustąpieniem krwawienia.

 

Zaburzenia trawienia mogą być również poważniejsze w czasie menstruacji, jeśli istnieje sprzyjające środowisko dla kolopatii czynnościowej. Znanej również jako “zespół jelita drażliwego“, choroba ta powoduje zaburzenia trawienia, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę lub zaparcia. Wiele kobiet cierpi bardzo regularnie w czasie miesiączki właśnie z powodu  funkcjonalnej kolopatii. Termin „funkcjonalny” oznacza, że w jelitach nie ma poważnych uszkodzeń, niemniej jednak kolopatia może być bardzo bolesna, do tego stopnia, że czasami uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.  W takich przypadkach menstruacja działa jako “czynnik wyzwalający“. Kolopatie funkcjonalne mogą być stymulowane przez różne czynniki, w tym emocjonalne. Gdy pojawia się stres lub ból, neuro-mediatory mózgu działają na przewód pokarmowy, drugi mózg ciała. Dzieje się tak bardzo często, gdyż menstruacja jest często synonimem stresu i bólu.

 

Tuż przed okresem, bądź w jego pierwszym dniu rzucamy się na potrawy, które powodują szybki wzrost poziomu serotoniny w mózgu, czyli tłuste, słone i słodkie przekąski. Ciężkie zachcianki, zapychaja jelita co powoduje bolesne zaparcia i wydęty brzuch. Miesiączka to ogólnie zatrzymanie wody w organizmie, brzuch “puchnie”, w środku wszystko pracuje wśród obrzęków, a dodatkowa tabliczka czekolady, czy opakowanie śledzi w śmietanie nie ułatwiaja trawienia. Stąd pod lupę należy wziąść naszą “okresową dietę”, która nie moze szaleć wraz z hormonami.

 

Ostatnią potencjalną przyczyną zaburzeń gastrycznych jest endometrioza. Choroba ginekologiczna dotykająca prawie co dziesiątą kobietę, objawy endometriozy są liczne: przewlekłe bóle podczas owulacji lub menstruacji, bóle lędźwiowe, miednicowe, brzuszne i seksualne lub problemy trawienne. W przypadku endometriozy komórki, które tworzą endometrium, tkankę, która pokrywa wnętrze macicy i która podczas menstruacji, jeśli nie doszło do zapłodnienia, migrują na zewnątrz macicy, do błony śluzowej macicy, na zewnętrznych ścianach macicy, jajników, pęcherza lub nawet wyściółki macicy.

 

Występowanie niekorzystnych dolegliwości  z przewodu pokarmowego w okresie przedmiesiączkowym i w czasie jej trwania jest dość powszechne. Często idzie w parze z zaburzeniami emocjonalnymi, z które wzajemnie się nasilają i przechodzą jedne w drugie.

Jeśli dolegliwości gastryczne wpływają na jakość życia, a ból dominuje nad codziennymi czynnościami. Konsultacja z gastrologiem i/lub ginekologiem jest nieunikniona, spotkanie ze specjalistą nie tylko pomoże ustalić pochodzenie problemu, w razie potrzeby przeprowadzić badania, ale także znaleźć sposób na złagodzenie objawów i ostatecznie poprawę codziennego życia.